reflü hastalığı

Genel Bilgiler ;


* Reflü hastalığında genetik faktörler oldukça azdır.

* Şikayetlerin çogu batı tip ( fast-food ) beslenme alışkanlıklarından kaynaklanmaktadır.

* Hekime danışmadan kesinlikle ilaç almayın. ( Dönülmesi imkansız hasarlara yol açabilirsiniz. )

Sosyal yaşamınızda yapılacak bir takım değişiklikler ile reflü şikayetlerini azaltmak mümkün. ( Tedavide Sosyal yaşamda yapılcak değişiklikler tedavi sürecini direk etkilemektedir )

Reflü İçin Önlemler ;

1. Yatak başınızı yükseltin; Eğer gece ortaya çıkan sorunlar varsa yatak başı yükseltilmelidir. Yatağınızın baş kısmındaki ayakların altına takoz koyarak ( 20 cm ) yükseltmek gerekir. Yatak baş kısmını yükseltmek için yastık koymak pek yararlı görülmemiştir
Not : İntraözofageal PH ölçümü ile yapılan çalışmalarda yatak başının yükseltilmesinin reflü sıklığında azalma gözlenmiştir.

2. Alkol Kullanmayın.
  Alkollü içecekler yemek borusu hücrelerinde ciddi zararları yapmaktalar, bu yüzden alkollü içeceklerin içilmemesi şiddetle önerilir. Sosyal alanlarda içilmesi gereken durumlarda düşük etenol içeren içecekler tercih edilmelidir.

4.Sigarayı Bırakınız;
Sigaranın yemek borusu alt ucundaki kapağın basıncında azalıma, mide boşalmasında yavaşlamasına ve reflü sayısında artmaya yol açtığı gösterilmiştir. Aynı zamanda sigaranın tükrük salgılanması üzerine de olumsuz etkileri olduğunu gösteriren bulgular vardır.

5. Yemek Alışkanlığı ;
Bir kerede aşırı yemek yerine az ve sık öğünler tercih edilmelidir ,Akşam yemeklerinin hafif ve yağsız yapınız. Fast food dan uzak durun. Öğle yemeği ana öğün yapın.

Yemeklerden sonra yatılmamalı ( En az 2 veya 3 saat sonra yani aç karnına uyunulmasını önerilir ). Yemekten sonra egzersiz yapmayın.

Ayrıca Mide Yakınmalarını arttıran gıdalardan uzak durunuz.

Çok sıcak yiyecek ve içecekler, Aşırı yağlı her türlü yiyecek, Çikolata, Baklava ( ağır tatlılar ), Kahve, Kola ve asitli diğer içecekler, Domates suyu, Portakal ve portakal suyu, Sirke ve limon gibi ekşi yiyecekler, Aşırı baharatlı yiyecekler, kızartmalar.

6. Vücudunuzu saran kıyafetleri giymemeye özen gösterin;
Belinizi sıkacak korse ve kemerleri kullanmayın. Dar, rahatsız kıyafetler giymeyin.

7. Stres;
Stresin reflü ile birlikteliği önceden beri bilinmekle birlikte, bu birlikteliği destekleyen çok az sayıda veri vardır. Sağlıklı gönüllülerle yapılan bir çalışmada zor görev sırasında reflüde herhangi bir artış saptanmamıştır. Son zamanda yapılan bir başka çalışmada ise zor bir görev sırasında reflü parametrelerinde değil fakat yakınmalarında artma olduğu gözlenmiştir. Hastalığa katkıda bulunabilirse de yol açtığını iddia etmek oldukca zor.

8. Bazı ilaçlarının reflü tetikledigi bilinmektedir. Bu konuda uzman hekime danışmalısınız.


Anasayfa
| Reflü nedir ? | Şikayetleri ve Belirtileri | Tedavisi | Biyografi | Genel Bilgiler | İletişim